blog

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kutej bramy wjazdowej?

1 lipca 2017

Ogrodzenie i brama to zazwyczaj elementy, które są jako pierwsze widziane z perspektywy gościa i ewentualnego przechodnia. Często jej dobór podyktowany jest upodobaniami samych właścicieli.

Nie zawsze jednak jest taka możliwość. Jeżeli chce się odpowiednio zabezpieczyć całą posesję i wszystkie dobra materialne, jakie się na niej znajdują to, wtedy trzeba kierować się jej wytrzymałością i co najważniejsze rodzajem materiału. Także nie do każdej działki będzie pasowała na przykład brama kuta ogrodzeniowa o szerszych wymiarach. Nie zawsze jest też możliwość zainstalowania na własnej działce bramy otwieranej. Już na etapie projektowania całej posesji warto na chwilę zatrzymać się właśnie przy tym elemencie. Jednak należy pamiętać o jej dwóch podstawowych funkcjach: musi być wygodna i bezpieczna w użytkowaniu.

Wjazd na dana posesję

Według przyjętych przepisów, cała szerokość bramy nie powinna być mniejsza niż 2,4 metra. W teorii wydawać się może, iż jest to bardzo duża przestrzeń, w której bez większego problemu kierowca zmieści się każdego dnia ze swoim samochodem. Nic bardziej mylnego. Zawsze warto wybrać przynajmniej trochę szerszą bramę kutą, aby wjeżdżając na własny teren nie zastanawiać się za każdym razem czy uda się w niej wyrobić. Najlepiej jest wybrać jej trzy metrowy wariant. Jednak cena jest tutaj już wyższa. Bardzo ważną kwestią jest również to, na jakim terenie ma znajdować się dana brama. Jeżeli jest to ulica ze zwiększonym natężeniem ruchu należy pamiętać, aby nie tylko pojazd ale i elementy bramy nie były niebezpieczne dla innych. Bramy i ogrodzenia kute często mają to do  siebie, że są dosyć masywne. Co w małych miejskich przestrzeniach nie zawsze może być wygodnym rozwiązaniem. Jeżeli jednak konkretne kute ogrodzenie musi znaleźć się na danej posesji – głównie ze względów estetycznych – to można pokusić się o zainstalowanie innego rodzaju bramy. Oczywiście tylko wtedy, jeżeli nie będzie ona kolidowała z pierwotna wizją właścicieli. Dla małych przestrzeni idealnym rozwiązaniem są bramy przesuwne, które nie tylko nie zajmują takiej ilości miejsca co zwyczajne bramy, ale także dużo szybciej i łatwiej się je otwiera.

To także może zwiększyć bezpieczeństwo kierowcy. Wybierając kuty płot i bramę należy pod uwagę brać również promień skrętu. Należy odpowiednio oszacować długość bramy wjazdowej w proporcjach do miejsca zwyczajowego skrętu. Wtedy może się okazać, że brama otwierana będzie w pewnym stopniu kolidowała z płynnym przejazdem. Niefortunne warunki pogodowe mogą spowodować otwarcie się jej na zewnętrzną stronę posesji, co stwarza duże niebezpieczeństwo dla właściciela jak i dla innych pojazdów i pieszych. Można jednak zamontować specjalne amortyzatory lub automatyczny pilot, które te wszystkie niedogodności zniweluje. Jeżeli jednak nie przewiduje się takich wydatków warto rozważyć bramę przesuwną.

Otoczenie działki

Bramy wjazdowe i ogrodzenia stanowią wizytówkę całej posesji. Jej rodzaj powinno dobrać się także do tego, jak będzie wyglądał stojący na danej działce dom. Jeżeli będzie to domek letniskowy czy weekendowy, powinno zaopatrzyć się w coś mniej przytłaczającego charakter całego miejsca. Dobrym odpowiednikiem są ogrodzenia metalowe. Nie są może tak wytrzymałe jak płoty kute, jednak z pewnością dodadzą lekkości i przejrzystości danej posesji. Pod uwagę należy brać także otaczającą przestrzeń architekturę i ogród, jaki ma się w planach urządzić. Firmy zajmujące się projektowaniem ogrodzeń kutych w swoich ofertach posiadają wiele wzorów bram i ogrodzeń, które z pewnością sprostają oczekiwaniom klienta. Jednak w zależności od materiału, z jakiego jest wykonana cennik w każdym modelu się różni.

Na rynku można znaleźć wiele przedsiębiorstw, które bez problemu podejmą się zarówno zaprojektowania specjalnej bramy i ogrodzenia, jak i jej wykonania i montażu. Klient przed samym zakupem najpierw powinien zaprosić projektanta na prywatne oględziny miejsca i wtedy ocenić, co najlepiej będzie pasowało do danego miejsca.

Only registered users can comment.

  1. Brama wzjazdowa najważniejsze, żeby sprawiała dobre wrażenie, szeroka musi być i oczywiście odpowiednio zabezpieczona, śmieszy mnie jak ktoś ma szeroką bramą której nie zamyka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *