blog

Wybór odpowiedniego ogrodzenia

26 czerwca 2017

Ogrodzenie to jeden z najważniejszych elementów decydujących o prezentacji całej posesji. Wybierając je, należy zwrócić uwagę na styl, w jakim utrzymany jest projekt naszego domu oraz charakter zabudowań na sąsiednich działkach. Bogaty zdobione ogrodzenie raczej nie będzie dobrze wyglądało wśród zwykłych, drewnianych płotów otaczających działki na wsi. Spośród wielu różnych rodzajów ogrodzeń dostępnych na rynku do najbardziej uniwersalnych należą ogrodzenia i bramy kute, które z dnia na dzień cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród klientów.

Jednym z największych atutów kutych ogrodzeń, który decyduje o ich wyższości chociażby nad ogrodzeniami panelowymi, należą ich walory estetyczne. Tego rodzaju ogrodzenia prezentują się bardzo efektownie, bez względu na kolor i rodzaj zdobień, na które się zdecydujemy. Co więcej, większość wykonawców przygotowuje projekty ogrodzeń kutych na specjalne zamówienia klientów, z uwzględnieniem ich indywidualnych potrzeb. Pozwala to na stworzenie płotu, który idealnie wpasuje się w nasze upodobania. Możemy wybierać między różnymi kolorami, wzorami i zdobieniami, łączyć przęsła z metalowymi lub kamiennymi słupkami, zdecydować się na bogate zdobienia lub minimalizm. Możliwości są wprost nieograniczone. Trzeba tylko liczyć się z tym, że im bardziej wymyślne płoty kute wybierzemy, tym wyższa będzie ich cena.

Bramy i ogrodzenia kute są bardzo uniwersalne. Sprawdzą się zarówno na prywatnych posesjach, jak i na terenach przedsiębiorstw. Wystarczy tylko włożyć nieco wysiłku w dobór odpowiedniego modelu. Nie bez znaczenia jest także wybór odpowiedniego wykonawcy. To od jego umiejętności i doświadczenia będzie zależał ostateczny wygląd naszego ogrodzenia. Niektóre ogrodzenia to istne dzieła sztuki, zwracające uwagę oryginalną stylistyką.  Przed podpisaniem umowy warto sprawdzić, jakie wzory oferuje ogrodzeń oferuje dana firma oraz zapoznać się z jej dotychczasowymi realizacjami, najlepiej nie tylko na zdjęciach, ale i w terenie. Pozwoli to ocenić, czy płoty kute, które wykonuje rzeczywiście dobrze się prezentują, a ich wygląd nie pogarsza się mimo upływu czasu. Ogrodzenia kute wyróżniają się bowiem wysoką wytrzymałością. Jeśli są odpowiednio starannie wykonane i zamontowane, można mieć pewność, że posłużą nam przez lata i cały czas będą się prezentowały równie dobrze. Warto mieć tego świadomość, kiedy przeglądamy cennik danego wykonawcy. Cena na pewno nie powinna być ostatecznym kryterium wyboru firmy. Na jakości ogrodzeń nie warto oszczędzać. Solidne ogrodzenia metalowe to inwestycja na lata.

Przed montażem ogrodzenia w konsultacji z wykonawcą należy przygotować projekt, który oprócz jego wyglądu, uwzględnia rozmieszczenie przęseł i innych elementów ogrodzenia, takich jak bramy ogrodzeniowe kute, czy furtki. Pozwoli to na wstępne skalkulowanie kosztów wykonania i montażu ogrodzenia. Zanim ostatecznie zdecydujemy się na wybór konkretnego modelu, dobrze jest też sprawdzić ograniczenia, jakie nakłada na nas miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obowiązujący dla naszej działce. Zdarza się, że znajdują się w niej zapisy określające maksymalną wysokość ogrodzenia albo zabraniające wykonywania pełnych ogrodzeń. Dobrze jest zorientować się w tych kwestiach odpowiednio wcześnie, zanim będziemy zmuszeni do demontażu ogrodzenia, nie spełniającego wymagań MPZP.

Trzeba przyznać, że bramy ogrodzeniowe kute nie należą do najtańszych. Ogrodzenia z siatki lub panelowe osiągają niższe ceny, zwłaszcza, jeśli są wykonane z materiałów kiepskiej jakości. Z drugiej strony walory ogrodzeń kutych sprawiają, że każdy, kto zdecydował się ogrodzić nimi swoją posesję przyznaje, że są warte swojej ceny. To doskonały wybór w przypadku wszystkich, którym zależy na tym, by ogrodzenie nie tylko pełniło funkcję ochronną, ale jednocześnie zdobiło ich działkę i stanowiło spójną całość z architekturą domu. Odpowiednio konserwowane będzie się efektownie prezentowało przez wiele lat, dodając naszej posesji prestiżu i pełniąc funkcję reprezentacyjną.

Only registered users can comment.

  1. Obecnie z ogrodzeniem jest naprawdę spory problem. Dużo osób montuje za niskie ogrodzenia na wzór zachodni, które u nas totalnie się nie sprawdzają, to samo zresztą dotyczy innych wynalazków po których nawet pies daje radę przejść.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *