blog

Co to jest metaloplastyka?

25 maja 2017

Z pewnością wielu ludzi zastanawia się w jaki sposób zostały stworzone metalowe figury czy przedmioty użytkowe. Tworzeniem takich przedmiotów zajmuje się specjalna dziedzina zwana metaloplastyką. Jest ona znana już od czasów prehistorycznych, choć ta nazwa po raz pierwszy została użyta dopiero w latach 20. XX wieku.

Definicja

Metaloplastyka zajmuje się tworzeniem wyrobów artystycznych z metalu. Obejmują one przedmioty przeznaczone do użytku (meble, półki, kwietnik) oraz dekoracje. Wyroby z metaloplastyki są wykonane z wysokiej jakości metalu, przez co są trwałe. Istnieje wiele definicji tego słowa, niektóre ograniczają metaloplastykę do technik ślusarstwa artystycznego. Obejmuje ona również złotnictwo, kowalstwo artystyczne i wiele innych technik obróbki metali.

Historia

Najstarszymi wytworami metaloplastyki są głównie ozdoby z brązu, tj. bransolety czy klamry, jak również przedmioty codziennego użytku (np. noże oraz naczynia). W starożytnym Egipcie przedmioty wyrabiano z brązu, złota, srebra i miedzi. Następnie w starożytnej Grecji praktykowano już metodę grawerowania. W średniowieczu popularne było inkrustowanie srebrem i złotem. W okresie średniowiecza powstało wiele pięknych dzieł metaloplastyki. Należy zaliczyć do nich drzwi katedr na których ukazane jest życie Jezusa. Takie drzwi znajdują się w kilku katedrach na świecie, w tym w jednej w Polsce (katedra w Gnieźnie). Wszystkie techniki były kontynuowane przez kolejne stulecia.

Typy metaloplastyki

W dziedzinie metaloplastyki można wyróżnić kilka typów dzieł. Metaloplastyka na ścianę obejmuje różnorodne ozdoby przeznaczone na powieszenie na ścianę (np. kwiaty, drzewa). Istnieje także metaloplastyka do ogrodu, która obejmuje na przykład krzesła, leżaki, figury czy kwietniki. Warto wspomnieć również o tym, że wykonywane są także lampy z metaloplastyki. Można kupić lampy na zewnątrz jak i do pomieszczenia.

Techniki metaloplastyki

Istnieje wiele technik metaloplastyki. Metale obrabia się na dwa sposoby – na zimno i na ciepło. Obróbka na zimno składa się z kucia, piłowania, wiercenia, łączenia, wytłaczania, wyklepywania oraz cięcia, zaś obróbka na ciepło z kowalstwa. Techniką metaloplastyki jest również odlewnictwo oraz technika dekoracyjna, która obejmuje między innymi grawerstwo.

Gdzie dostać przedmioty metaloplastyczne?

W Polsce istnieje bardzo dużo firm oferujących przedmioty z dziedziny metaloplastyki. Producent w swojej ofercie może mieć dane artykuły, bądź może wykonać je na zamówienie. Istnieją jednak sklepy, które w swojej ofercie mają bardzo dużo przedmiotów z których jest co wybierać. Ceny takich artykułów są zróżnicowane i zależą głównie od rozmiaru oraz poziomu trudności wykonania. Nie ma się co jednak martwić. Osoby, które planują ozdobić swój dom czy ogród tymi przedmiotami, bądź kupić coś przeznaczonego do użytku, na pewno znajdą coś dla siebie. Aktualnie na naszym rynku wybór jest ogromny. Pomijając sklepy, które znajdują się w większych miastach w kraju, istnieją również sklepy internetowe, w których jest jeszcze większy wybór niż w sklepach stacjonarnych.

Inne przedmioty

Coraz bardziej popularne stają się ozdoby z metaloplastyki. Obejmują one nie tylko wcześniej wspomniane kwietniki, ale również doniczki, wieszaki, gazetniki, ławki czy nawet stojaki do win. Przedmiotami wykonanymi z metalu można bardzo ciekawie wystroić pomieszczenie, a dodatkowo będą się one nadawały do codziennego użytku. Poza przedmiotami, z metaloplastyki wykonuje się również rzeźby oraz płaskorzeźby. Takowe rzeźby również mogą być elementem wystroju ogrodu lub pomieszczenia. Są one jednak trudniej dostępne, a ich cena nie jest niska. Z metaloplastyki wykonuje się głównie rzeźby zwierząt (np. czapli, smoków, jeleni, jaszczurek). Dziedzina ta obejmuje również tworzenie metalowych statuetek oraz pucharów.

Metaloplastyka to również ogrodzenia

Z metalu wykonuje się również balustrady zewnętrzne i wewnętrzne oraz różnego rodzaju bramy i ogrodzenia. Są one głównie kute, przez co są wytrzymalsze. Takie balustrady i bramy mogą mieć różne wzory, wedle życzenia klienta.

Poniżej kilka zdjęć przedmiotów wykonanych przez producenta metaloplastyki firmę Efekt-Metal.

 

 

 

Only registered users can comment.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *